Roztocze...

...tu chodzi się boso.

 

Czy wiesz, że Roztocze to najbardziej nasłoneczniony region Polski? Czy wiesz, że na Roztoczu w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie? Czy wiesz, że szumy na Tanwi są jednym z 7 cudów polskiej przyrody? Jeśli jeszcze o tym nie wiesz to nie wahaj się długo, zabierz rodzinę, przyjaciół i psa, i przyjedź na Roztocze…

Roztocze to kraina leżąca na południowo-wschodnim krańcu Polski, niecałe 2 godziny od Lublina i Rzeszowa. To pasmo niewielkich wzgórz ciągnące się od Kraśnika po Lwów. Urozmaicona rzeźba terenu i duża lesistość sprawiają, że jest to znakomite miejsce dla amatorów turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Do wędrówek zachęcają szlaki i ścieżki edukacyjne Roztoczańskiego Parku Narodowego i licznych rezerwatów. Na ich trasie zobaczyć można roztoczańskie cuda: progi skalne na rzekach zwane szumami, majestatyczne pomnikowe drzewa, leśne uroczyska, drewnianą architekturę wiejską oraz oryginalne zabytki kultury. Zwierzyniec, Szczebrzeszyn, Narol, Józefów, Krasnobród to urokliwe miasteczka z bogatą historią i gościnnymi mieszkańcami. Bramą na Roztocze jest Zamość – miasto idealne wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Roztocze smakuje się wszystkimi zmysłami. Symfonia leśnych ptaków, kalejdoskop barw roztoczańskich pól oblanych słońcem i zapachy jodłowych i sosnowych borów to doskonały balsam dla wszystkich zmęczonych miejskim życiem. Mineralne wody Horyńca-Zdroju i leśne, pełne zdrowia powietrze pomogą każdemu odzyskać siły i nabrać radości życia. Roztocze to uzdrowisko, które leczy ciało i duszę. To najbardziej słoneczna kraina Polski, gdzie lato trwa ponad 100 dni. Zdrowa, smaczna kuchnia regionu łączy tradycje ludowe i smaki pogranicza z ekologicznymi produktami wprost z żyznych pól i ogrodów. Warto spróbować doskonałych wędlin, pachnących ziołami zup, pieczonych pierożków i “polskiej oliwy” czyli roztoczańskiego oleju świątecznego.  Lokalne festiwale, jarmarki i festyny są pełne kolorowego folkloru i spontanicznej zabawy. Nawet krótki pobyt na Roztoczu sprawia, że wyjeżdżając poczujemy się wypoczęci, oczyszczeni z codziennego napięcia i trosk, pełni energii i chęci do działania. Tutaj czas płynie wolniej. Można zdjąć buty i chodzić boso. Magia Roztocza przyciąga, kto raz je odwiedził będzie chciał tu wracać jak najczęściej.

Zapraszamy!
www.roztoczewita.pl

11 roztoczańskich hitów

Roztoczański Park Narodowy

Roztocze nazywane jest często krainą jodły, buka i tarpana. Podążając ścieżkami parku narodowego możemy poczuć oddech pradawnej roztoczańskiej puszczy. Pośród majestatycznych jodeł i buków spotkać można wiele rzadkich roślin i zwierząt. W osadzie leśnej Florianka prowadzona jest hodowla konika polskiego, który jest potomkiem dzikiego tarpana. Koniki można zobaczyć nawet wypoczywając na plaży nad stawem Echo, który jest najczystszym kapieliskiem Roztocza. Przez park przebiaegają szlaki piesze i trasy rowerowe. W Ośrodku Edukacyjno-Muzelanym możemy zobaczyć bardzo interesującą wystawę składającą się z 11 dioram ukazujących faunę i florę RPN.

Więcej informacji na stronie:
www.roztoczanskipn.pl

Drewniane cerkwie Roztocza

Roztocze Wschodnie pełne jest pozostałości wielokulturowych dziejów tego regionu. Tutaj łączyły się tradycje katolickie, prawosławne, greckokatolickie i żydowskie. Drewniane cerkwie rozsiane po regionie stanowią charakterystyczny element krajobrazu. Do najciekawszych zaliczyć możemy cerkwie w Radrużu, Gorajcu, Hrebennem, Woli Wielkiej, Prusiach i Kowalówce. Niegdyś bogato zdobione świątynie odzyskują dawny blask i zachwycają egzotycznym pięknem.

Więcej informacji na stronach:
cerkiew-radruz.horyniec.info
cerkiew.gorajec.info

Szumy na Tanwi

Na zakolu rzeki Tanwi w miejscowości Rebizanty k. Suśca, na odcinku 400 m znajdują się 24 progi skalne zwane szumami lub szypotami. Charakteryzują się regularnym położeniem, przeważnie wzdłuż prostych linii. Dzięki głosowaniu miłośników Roztocza szumy na Tanwi zostały jednym z 7 cudów polskiej przyrody w rankingu dziennika Rzeczpospolita. Dolina rzeki jest chroniona rezerwatem “Nad Tanwią” a wzdłuż wodospadów poprowadzono ścieżkę przyrodniczą.

Więcej informacji na stronie:
www.susiec.com.pl

Kamienny Las na Roztoczu

Jan Długosz w swoich „Rocznikach”, w rozdziale o rzeczach osobliwych w Polsce napisał: „…w lasach, na polach i borach miasteczka Potylicz i wsi Hrebenne i Prusie, sosnowe drzewa mają taką naturę i tę właściwość, że jeżeli ich część, choćby gałąź lub inny kawał, odcięta zostanie lub odłamana, lub jeżeli nawet całe drzewo zostanie ścięte, przemienia się i przekształca po kilku latach w krzemień.” Ta osobliwość w skali światowej to fragmentów skamieniałych drzew w okolicach Siedlisk k. Hrebennego. Setki fragmentów skamieniałych drzew możemy zobaczyć w wiejskim muzeum w Siedliskach. W zbiorach muzeum znajduje się ich ponad 500. Większe okazy spotkać możemy również na trasie edukacyjnej ścieżki kulturowo- przyrodniczej „Szlakiem Skamieniałych Drzew”, o długości 2 km. W pobliżu znajduje się także rezerwat przyrodniczy Jalinka, chroniący częściowo obszary występowania skamieniałych pni. Na bazie muzeum planowane jest utworzenie Geoparku – Kamienny Las na Roztoczu.

Więcej informacji na stronach:
www.roztoczewita.pl/cerkiew-sw-mikolaja-w-siedliskach/

Sanktuaria z cudów słynące

Mieszkańcy Roztocza od wieków są ludźmi bardzo religijnymi. Region obfitował w objawienia i cudowne uzdrowienia. W miejscach obdarzonych boskimi łaskami powstały sanktuaria i kaplice. Największym jest Sanktuarium Maryjne w Krasnobrodzie wraz ze słynnymi kaplicami Na Wodzie i Św. Rocha. W Tomaszowie Lubelskim znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej z unikatowym drewnianym kościołem w stylu barokowym. Górecko Kościelne z kościołem św. Stanisława, kapliczkami i aleją dębów to jedno z najliczniej odwiedzanych miejsc na Roztoczu. Modrzewiowy kościół od lat przyciąga pielgrzymów, którzy przybywają do miejsca objawienia św. Stanisława Biskupa.

Więcej informacji na stronach:
www.krasnobrod-sanktuarium.pl
www.tomaszow-sanktuarium.pl
www.gorecko.pl

Rezerwat Czartowe Pole

Nazwa rezerwatu powstała od legendy głoszącej, że kiedyś „jeno czarci tam hasali” (czego skutkiem miały być liczne powodzie i pożary). Legenda odnosi się to do śródleśnej polany w pobliżu ruin dawnej papierni Zamojskich. Rezerwat oprócz wspomnianej polany swym zasięgiem obejmuje odcinek malowniczo ukształtowanej doliny rzeki Sopot z wieloma niewielkimi wodspadami -szumami. Między wodospadami potworzyły się piaszczyste wysepki. Dzięki dużemu spadkowi koryta oraz licznym progom rzeka nabiera charakteru bystrego, górskiego potoku.

Więcej informacji na stronie:
www.susiec.com.pl
www.roztoczewita.pl/sciezka-przyrodnicza-w-rezerwacie-czartowe-pole

Bunkry Linii Mołotowa

Świadectwem burzliwych losów roztoczańskiej ziemi są fragmenty Rawsko-Ruskiego Rejonu Umocnionego tzw. linii Mołotowa. Był to pas radzieckich umocnień ciągnących się wzdłuż granicy z III Rzeszą, wytyczonej po podziale Polski, dokonanym przez okupantów w 1939 r. na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Bunkry na terenie Roztocza Wschodniego zgrupowane są w 3 głównych grupach (punktach oporu): Wielki Dział, Stare Brusno, Goraje. Dojśc do nich można oznakowanymi szlakami pieszymi. Stanowczo nie polecamy jednak zwiedzania ich wewnątrz, jest to niebezpieczne.

Więcej informacji na stronie:
www.lubycza.pl

Kamieniołom w Józefowie

Kamieniołom “Babia Dolina” w Józefowie to najbardziej rozległy kamieniołom na Roztoczu Środkowym. Od wieków “józefowskiego kamienia” używano go do wytwarzania kamieni młyńskich i browarnych. Służył też artystom jako materiał na liczne pomniki znajdujące się do dzisiaj w Józefowie i okolicach. Kamieniołom jest czynny do dziś. Zobaczyć go można w całej krasie z 19 metrowej wieży widokowej. Miejsce to jest jednym z punktów na Geoturystycznym Szlaku Roztocza Środkowego.

Więcej informacji na stronie:
www.susiec.com.pl/ciekawe-miejsca/kamienilom-w-jozefowie

Spływy kajakowe po Wieprzu i Tanwi

Świetnym pomysłem na roztoczańską przygodę są spływy kajakowe. Dzięki nim można poznać unikalną przyrodę i aktywnie spędzić czas w gronie rodziny i przyjaciół. Najpopularniejsze spływy organizowane są na rzekach Tanew i Wieprz. Organizacją spływów zajmują się wyspecjalizowane firmy oferujące kilkugodzinne, całodniowe lub nawet kilkudniowe wyprawy po wybranych odcinkach rzek. Na niektórych z odcinków potrzebne są tzw. przenoski, związane z różnymi utrudnieniami na trasie.

Więcej informacji na stronie:
www.roztoczewita.pl

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza prowadzi prowadzi przez malownicze tereny Roztocza Zachodniego, Środkowego i Wschodniego od Kraśnika do Lwowa na Ukrainie. Różnorodna rzeźba terenu, szata roślinna, występujące tu zabytki kultury oraz specyficzny krajobraz powodują, że szlak jest bardzo atrakcyjny. Trasa ukazuje, że Roztocze to nie tylko granica geologiczna pomiędzy Europą Wschodnią i Zachodnią, ale również pogranicze kultur. Dowodzą tego zabytkowe cerkiewki, kościoły, budynki dawnych synagog. O burzliwej historii tej ziemi zaświadczają liczne pomniki i cmentarze przypominające powstanie styczniowe, kampanię wrześniową 1939 roku, walkę partyzancką podczas II wojny światowej i okres powojenny. Na trasie znajdują się najcenniejsze przyrodniczo obszary Roztocza objęte ochroną w Roztoczańskim Parku Narodowym, Jaworowskim Parku Narodowym (Ukraina) oraz parkach krajobrazowych i rezerwatach. Długość całkowita szlaku wynosi 266 km. Podzielony jest na 3 etapy.

Więcej informacji na stronie:
www.szlakirowerowe.lubelskie.pl

Zamość – Miasto Idealne

Zamość to renesansowe civitas optimo -miasto idealne i dawna twierdza. W 1992 r umieszczone zostało na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Miasto może pochwalić się jednym z najpiękniejszych rynków w Polsce. Rynek Wielki (o wymiarach 100 x 100 m) otoczony jest rzędami wspaniałych bogato zdobionych kamieniczek z podcieniami w których znajdują się restauracje i galerie. Nad rynkiem góruje wieża ratuszowa wysoka na 52 m, z wachlarzowatymi, barokowymi schodami od frontu Ratusza, który jest wizytówką Zamościa i jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Polsce. Sceneria rynku jest tłem do wielu wydarzeń kulturalnych, koncertów i pokazów artystycznych takich jak Zamojskie Lato Teatralne czy Jarmark Hetmański. W obrębie Starego Miasta znajduje się wiele zabytków. Nadszańce z XIX wieku, jedyny w całości zachowany bastion nr VII, reprezentacyjne bramy do miasta, Rotunda Zamojska, fragmenty zrekonstruowanych umocnień twierdzy, Pałac Zamoyskich oraz Akademia Zamojska. Nieopodal Starego Miasta znajduje się jedyny we wschodniej Polsce, licznie odwiedzany Ogród Zoologiczny.

Więcej informacji na stronie:
www.turystyka.zamosc.pl

You have Successfully Subscribed!

Share This